Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Knjige o slovenski zgodovini, ki jih morate prebrati

Dela priznanih strokovnjakov in zgodovinarjev odkrivajo raznolike obraze slovenske preteklosti.

Slovenija ima burno in zanimivo zgodovino. Ob njenem rojstnem dnevu vzemite v roke knjige, ki nam preteklost približajo poglobljeno in celovito. 

Izbirate lahko med deli z aktualno tematiko, knjigami, ki odkrivajo nova dejstva, posežete po poglobljeni družbeni analizi ali pa se podate na pot odkrivanja daljne preteklosti.

 

Vsa slovenska zgodovina v eni knjigi

Knjiga Temelji slovenstva prvič enotno predstavlja vso slovensko zgodovino. Zgodovinarji Luka Vidmar, Peter Štih, Aleš Gabrič in Jernej Kosi so v njej zbrali več kot 300 dokumentov, ki razgrinjajo narodovo zgodovino od naselitve v 6. stoletju, prvih pisnih spomenikov in pismenstva do reformacije in katoliške obnove, razsvetljenstva, preroda v 19. stoletju ter stoletja vojn do osamosvojitve in pridružitve Evropski uniji.

Temelji slovenstva

Izbrane dokumente o naši 1500-letni bogati in viharni zgodovini.

To so dokumenti neprecenljive zapuščine: priče in dokaz starosti naroda, njegovega prizadevanja in naporov na poti do združitve in svobode. Temelji slovenstva izpostavljajo trenutke velikih odločitev, odkriva pa tudi manj znana, a pomembna dejstva o razvoju in rabi slovenskega jezika ter kulture.

 

O voditeljih države

Knjiga Voditelji Slovenije enega od akterjev naše samostojnosti, Dimitrija Rupla, je v slovenski razgreti politični prišla prostor v trenutku, ko se je naša država po več kot treh desetletjih samostojnega obstoja znašla pred premislekom o tem, kaj s svojo državo želimo doseči in kako.

voditelji slovenije naslovnica z ovitkom 1100 px
Voditelji Slovenije
Dimitrij Rupel

Zgodba o Drnovšku, Janši, Kučanu in Pučniku.

Rupel je bil vseskozi vpleten v politično zgodbo Slovenije, zato skozi knjigo spiše izjemen osebni pogled na ljudi in dogodke, ki so pomembno prispevali k osamosvojitvi Slovenije. Janez Drnovšek, Janez Janša, Milan Kučan in Jože Pučnik so politiki in voditelji, ki so bistveno in usodno zaznamovali slovensko politično, kulturno in gospodarsko življenje po koncu hladne vojne, in so vsak po svoje, vendar odločilno prispevali k ustanovitvi slovenske narodne države.

Portreti teh štirih voditeljev se izrisujejo v dialogu z avtorjem, ki med drugim pravi, da njihovo delovanje v slovenski državi ni bilo komorno muziciranje kvarteta, ampak bojevanje med različnimi glasbili.

 

Resnica o osamosvajanju Slovenije

Spomini na slovensko osamosvojitev so med njenimi glavnimi akterji različni. Zato jim je skupina mlajših intelektualcev, Ožbej Peterle, Boštjan Furlan in Marko Balažic, zastavila neposredna vprašanja o njenem poteku, vojni za Slovenijo, ustanovitvi in razpadu Demosa, prehodu v večstrankarski sistem, prodaji orožja, denacionalizaciji in privatizaciji …, da si bomo lahko državljani ustvarili realno sliko.

Odgovore s številnimi do tedaj neznanimi podrobnostmi je za knjigi Slovenija in pika! ter Slovenija in pika! 2 prispevalo več političnih in kulturnih osebnosti, ki so odločilno in pomembno sodelovali pri osamosvojitvi, med njimi France Bučar, Spomenka Hribar, Milan Kučan, Ivan Oman, Borut Pahor, Lojze Peterle, Dimitrij Rupel, Igor Bavčar, Jelko Kacin, France Arhar, Boris A. Novak, Miran Potrč, Gregor Tomc ...
 

Slovenija, moja dežela

Knjiga Slovenija, moja dežela Boža Repeta, nagrajenega zgodovinarja in avtorja knjižnih uspešnic, ter Darje Kerec celovito in dokumentirano zajema burno dogajanje v 70. in 80. letih prejšnjega stoletja, od Titove smrti in krhanja jugoslovanske države do razmaha civilnega gibanja, plebiscita in večstrankarskih volitev.

Slovenija moja dežela
Darja Kerec, Božo Repe

Knjiga podaja celovito, dokumentirano in slikovno podobo burnih 80. let – uvoda v osamosvojitev Slovenije.

Kazalci krize so se pokazali že na začetku 80. let. Glas v družbi so začeli dvigovati izobraženci in nosilci alternativne kulture (tednik Mladina, razvoj panka, prispevki v Tribuni, delovanje ZSMS, 57. številka Nove revije ...). Izjemno odmevne so bile nekatere marketinške akcije, kar vse je v končni fazi pripeljalo do osamosvojitve Slovenije. Dodana strnjena kronologija pomembnejših dogodkov od 1974 do 1990.
 

Dragocena zapuščina protestantizma

Knjiga Stati inu obstati znanega jezikoslovca Kozme Ahačiča predstavlja izjemne dosežke protestantizma pri nas – ključne mejnike pri oblikovanju slovenskega knjižnega jezika, književnosti in kulture.

Stati inu obstati
Kozma Ahačič

Za vse, ki sta vam slovenski jezik in knjiga neprecenljiva vrednota, in za vse ljubitelje zgodovine in kulture.

V besedi in sliki zaobsega na enem mestu zbranih vseh prvih 50 knjig, ki so nas postavile in oblikovale kot Slovence. Primož Trubar, »oče slovenske knjige«, je s Katekizmom in Abecednikom (1550) utemeljil slovenski knjižni jezik. Jurij Dalmatin je s prevodom Biblije Slovence postavil ob bok velikim evropskim narodom. Adam Bohorič je napisal prvo slovnico slovenskega jezika velikega simbolnega pomena, Sebastijan Krelj pa je še izpopolnil pisni jezik.

 

Knjiga Stati inu obstati vam je do 31. 10. 2024 na voljo 30 € ceneje! Predviden izid je novembra 2024.

 

Zgodovinski 'bestseller'

Knjiga Premiki enega najpomembnejših akterjev slovenske osamosvojitve prinaša izjemno gradivo o slovenskem osamosvajanju od Janševe aretacije leta 1988 do mednarodnega priznanja nove države.

Premiki
Janez Janša

Vse o nastajanju in obrambi slovenske države med letoma 1988 in 1992.

To je pričevanje o vojni izza ekrana in tiskovnih konferenc ter pomembno delo za primerjave in nadaljnje obdelave dogodkov.

Menu